středa 14. května 2014

Jak vyprat skvrny od dětských příkrmů

Každá maminka malého dítěte (samozřejmě i tatínek, ale maminka asi víc:-)) se těší na okamžik, kdy se její dítě z kojence změní na hrdého poživatele příkrmů, následně pak samojedlíka.

Krok je to v životě lidském bezersporu významný, bohužel ale zpravidla spojený se zvýšenou činností automatické pračky a různými experimenty, jak se zbavit všudepřítomných skvrn od mrkve (ano, skoro vždy je tam mrkev).

Vyzkoušela jsme tedy na vlastní kůži i nervy a podnikla několik experimentů na textiliích, kterým naše mladší dcera postupně propůjčovala známky originality v různých odstínech oranžové.

Tříměsíčním testováním jsem dospěla k této (dle mého nejvíce účinné) metodě, jak se zbavit  oranžových doplňků triček, bodíček a látkových plen.

1. potřísněný textil pokud možno co nejrychleji odstraním z dosahu kreativního jedince
2. skvrnu od jídla a všeho možného potřu důkladně navlhčeným žlučovým mýdlem , nechám krátce působit
3. takto ošetřený kus textilu namočím do vody o teplotě nejméně 50° (čím teplejší voda, tím lépe perkarbonát působí), do které nasypu bělidlo na bázi perkarbonátu sodného (stačí jedna polévková lžíce), v lavoru pak nechám namočeno přes noc, nebo do té doby, než se nahromadí větší množství na praní (u nás netrvá nikdy déle než 2dny)
4. následně peru s dalším prádlem podobné/stejné barvy, do pračky přidám ještě polévkovou lžíci perkarbonátu

Většinou zvítězím, i když nad banánem to asi nejde:-(

A jaké jsou Vaše zkušenosti s bojem proti odolným skvrnám?
Podařilo se někomu zvítězit nad banánem?
Těším se na Vaše nápady.

Pěkný den Jana.

Žádné komentáře:

Okomentovat