středa 31. října 2012

Jak vyrobit lampion

My děti narozené koncem 70. let máme ještě v paměti povinně dobrovolné lampionové průvody na oslavu VŘSR, naše děti již (naštěstí) neví, co to byla Aurora, proč a kam se z ní střílelo a co to znamenalo.

Tradice lampionových průvodů ale přesto (ne již tak masově) přežívá a pojí se např. s blížícím se svátkem svatého Martina či jen tak s podzimem a brzkým stmíváním.

Naše malá předškolačka donesla ze školky domácí úkol, vyrobit lampion, takže jsme se do toho s vervou pustily. Trošku jsem se bála, ale za pomoci návodu z internetu a jejích šikovných ručiček jsme to nakonec zvládly.

Potřebovaly jsme:

 • krabičku od taveného sýru - kulatou s víčkem
 • průhledný (pauzovací) papír, barevné papíry, barevné papíry s reliéfem
 • nůžky (mohou být s ozdobným ostřím), krejčovský metr
 • lepidlo, lepící pásku oboustrannou či obyčejnou, tavící pistoli
 • ohebný tenký drátek cca 80cm
 • čajovou svíčku
 • tenkou dřevenou tyčku
Protože nyní má dcerka období, kdy vše musí být s princeznami a koníky, nejlépe růžovými, volba barevné kombinace byla jasná a diskutovat o ní nemělo smysl.

Zde je postup:

 1. z víčka krabičky od sýra vystřihněte téměř celé dno tak, aby Vám zůstal jen papírový "kroužek"
 2. změřte obvod krabičky od sýra, přidejte cca 2cm a dle získané délky upravte pauzovací papír
 3. takto připravený pauzovací papír bude tvořit stěnu lampionu - pauzovací papír tedy můžete dle libosti pomalovat fixami, nalepit na něj různé tvary, vystřižené z barevných papírů či nálepky
 4. na spodní díl krabičky od sýra nalepte pomocí tavící pistole či oboustranné lepící pásky čajovou svíčku
 5. po vnějším obvodu spodní krabičky naneste lepidlo, nalepte po obvodu pauzovací papír, spoj papíru slepte pomocí lepidla či oboustranné lepící pásky
 6. nyní máme dno lampionu + jeho stěnu
 7. do papírového kroužku (vznikl vystřižením z víka krabičky od sýru) udělejte tlustší jehlou či bodlem zvrchu dvě protilehlé dírky, kterými protáhněte drátek (o délce cca 25cm), konce drátku na vnitřní straně kroužku mírně zvedněte, aby se drátek nevyvlékl  1. na vnější obvod papírového kroužku naneste lepidlo, kroužek přilepte zevnitř k hornímu okraji stěny lampionu (pauzovacímu papíru)
 2. na dřevěné tyčce uděláme z tenkého drátku smyčku, háček či poutko, spojíme či zahákneme za drátek, kterým je opatřen lampion.
 3. zapalte svíčku a hotovo
A tady je ten náš, pěkný den Jana.

 
 2 komentáře: